3 kroki do założenia firmy transportowej

Założenie własnej firmy to dla wielu osób marzenie, w szczególności wtedy, gdy mają jasno określony cel i chcąc samodzielnie zapracować na własny sukces. Coraz więcej osób decyduje się obecnie na założenie własnej firmy transportowej. Branża transportowa stale się rozwija wiec niż dziwnego, że jest to atrakcyjny kierunek dla nowych przedsiębiorców.

Prowadząc firmę transportową, można liczyć na bardzo duże zyski, jednak aby tak się stało, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, które pozwoli prowadzić firmę w skuteczny sposób, tym samym zwiększając generowane przez nią zyski i stale ją rozwijając. Pierwszym krokiem do stworzenia własnego biznesu jest oczywiście założenie firmy i uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i licencji. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zarejestrować firmę i na co zwrócić uwagę podczas jej zakładania.

Rejestracja działalności

Pierwszym krokiem do założenia własnej firmy transportowej jest oczywiście zarejestrowanie działalności gospodarczej. Taka działalność może przybierać różne formy. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza założona w oparciu o wpis do CEiDG, czy też działalność w formie spółki. Wybór formy prawnej działalności jest zależny od bardzo wielu różnych czynników, a poszczególne formy mają różne wady i zalety i sprawdzą się w różnych sytuacjach. Jednym z najważniejszych kryteriów wpływających na wybór formy prawnej jest oczywiście to, czy firmę zamierzamy prowadzić samodzielnie, czy ze wspólnikiem. Wpływ ma na to także sposób opodatkowania oraz zakres odpowiedzialności za zobowiązania. Wybór odpowiedniej formy jest dość trudny i wymaga od przyszłego przedsiębiorcy dokładnego zapoznania się z tematem i przemyślenia swojej decyzji. Późniejsza zmiana jest oczywiście możliwa, jednak wiąże się to często z koniecznością spełnienia kolejnych wymagań formalnych i dodatkowymi kosztami.

Uzyskanie licencji transportowej

Po założeniu działalności konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji transportowej, która pozwoli przedsiębiorcy prowadzić firmę transportową i świadczyć usługi w tym zakresie. W przypadku krajowego przewozu drogowego firma musi posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Natomiast w przypadku przewozów międzynarodowych niezbędna jest licencja wspólnotowa dotycząca międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy oraz wcześniejsze zezwolenie. Wniosek o zezwolenie składa się w Starostwie Powiatowym właściwym ze względu na lokalizacje siedziby firmy, a wniosek o licencję składa się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Wybór formy opodatkowania firmy

Kolejnym ważnym krokiem na drodze do założenia swojej własnej firmy transportowej jest wybranie odpowiedniej formy opodatkowania firmy. Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ to od niej będzie zależała wysokość podatków, jakie będziemy płacić, prowadząc firmę. Ponadto zmiana formy opodatkowania firmy transportowej nie jest możliwa poprzez cały rok. Można tego dokonać jedynie raz w roku i jest na to określony termin graniczny, do jakiego należy złożyć stosowany wniosek w Urzędzie Skarbowym. Zakładając firmę transportową mamy do wyboru trzy formy opodatkowania naszej przyszłej firmy, a są to:

  • Podatkowanie na zasadach ogólnych
  • Podatek liniowy
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatek na zasadach ogólnych będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie przewidują, aby ich dochód przekroczył pierwszy próg skali, czyli 85 528 zł. W takiej sytuacji dochód zastaje objęty niższym podatkiem, który wynosi 17%. Jeśli jednak granica ta zostanie przekroczona, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie podatek liniowy, który wynosi 19% bez względu na wysokość dochodu, ponieważ stawka w opodatkowaniu na zasadach ogólnych będzie wynosiła wtedy 32%. Wadą tego rozwiązania jest jednak brak możliwości korzystania z ulg przewidzianych w ustawie. W przypadku ryczałtu stawka wynosi 5,5% lub 8,5% i obejmuje ona przychody, a nie dochody. W tym przypadku również nie można korzystać z ulg.

Gdzie szukać pomocy w związku z zakładaniem firmy transportowej?

Założenie własnej firmy transportowej wieże się z koniecznością spełniania wielu wymagań formalnych, złożeniem odpowiedniej dokumentacji i niezbędnych wniosków. Szczególnie dla osób początkujących w tym temacie może to być bardzo trudne zadanie. Z tego względu warto skorzystać z usług firm, które świadczą pomoc dla firm transportowych. Wsparcie ze strony specjalistów w wielu sytuacjach będzie niezastąpione i pozwoli znacznie szybciej i sprawniej przebrnąć przez cały proces rejestracji firmy, uzyskania niezbędnych licencji, pozwoleń itd.