Będąc zatrudnionym w Polsce, ale pracując w Niemczech mogę ubiegać się o zwrot podatku?

Czy będąc zatrudnionym w Polsce, ale pracując w Niemczech możesz ubiegać się o zwrot podatku? Czy należy ci się on, a jeżeli tak, to w jaki sposób możesz go uzyskać? Ile możesz dostać zwrotu podatku, jeżeli w ten sposób pracowałeś w Niemczech, będąc jednocześnie zatrudnionym w Polsce? Czy należą ci się z tego powodu jakieś ulgi podatkowe, które będziesz mógł sobie odliczyć?

Złożenie deklaracji podatkowej

Pieniądze z podatku z pracy za granicąW przypadku, jeżeli jesteś zatrudniony w Polsce, ale zarabiasz w Niemczech będziesz zobowiązany do złożenia dwóch osobnych deklaracji podatkowych. Pierwsza z nich będzie złożona w Niemczech przed tamtejszym urzędem skarbowym, a druga tutaj w Polsce, przed naszym urzędem skarbowym. W Niemczech takie zeznanie podatkowe powinno zostać w urzędzie złożone najpóźniej do 31 maja.

Warto wiedzieć, że w Niemczech istnieją trzy progi podatkowe. Pierwszy z nich wynosi 14% i stosowany jest przy przychodach nie przekraczających 8354 euro. Drugi próg podatkowy to 42% i stosuje się go przy przychodach 52882 euro. Warto wiedzieć, że pomiędzy tymi dwoma progami stawka wzrasta progresywnie wraz z wielkością przychodu. Trzecim i ostatnim progiem podatkowym jest 45%, który używany jest przy przychodach wyższych niż 250731 euro. W każdym z tych trzech progów podatkowych kwota wolna od podatku jest taka sama i wynosi ona 8354 euro.

Jak najbardziej można złożyć deklarację podatkową w Polsce uwzględniając w niej przychody, które zostały uzyskane za granicą w takich krajach, jak Niemcy. Po prostu oprócz standardowego PIT-36 musisz złożyć także załącznik PIT/ZG. Jeżeli będziesz z niego korzystać, to pamiętaj, że obowiązuje cię zasada zwolnienia z progresją.

Jak odzyskać zwrot podatku z Niemczech

Oczywiście, widząc jak duża jest kwota zwolniona z podatku w Niemczech, wielu ludzi zastanawia się, czy w przypadku bycia zatrudnionym w Polsce, ale pracując właśnie u naszych zachodnich sąsiadów, możliwe jest odzyskanie kwoty zwrotu podatku. Odzyskiwanie podatku z Niemiec może przynieść naprawdę przyjemną kwotę do portfela.

Na szczęście w Niemczech można złożyć wniosek o zwrot podatku nawet wtedy, gdy się w tym kraju nie mieszka. Sporo osób myśli, że zwrot podatku za pracę w Niemczech należy się tylko wtedy, gdy poza Niemcami zarobiło się mniej niż 8000 euro, jednak prawda jest nieco inna. Nawet zarobiwszy więcej niż ta kwota, można ubiegać się o zwrot podatku w Niemczech, ponieważ wiele kosztów, które się ponosi, można sobie odpisać. Są to koszta przeważnie związane z dojazdami czy wynajęciem mieszkania lub pokoju.

Rozliczenie podatku w Niemczech – Tax-Pol.

Podatki w Niemczech

Ponoć nawet 70% światowej literatury dotyczącej podatków jest napisana po niemiecku, tak bardzo szczegółowe są przepisy, które działają w tym kraju. Każdy przychód, który został osiągnięty w Niemczech musi być legalny. Nawet sprzedając rzeczy w Internecie wszystko musi odbywać się zgodnie z literą prawa, a jeżeli tak nie jest, należy jak najszybciej zareagować na upomnienie. Za opieszałość mogą grozić spore konsekwencje materialne – można zapłacić od 5 do nawet 7 tysięcy euro za chociażby użycie fotografii, za którą się nie zapłaciło!

Jak więc widać, warto być przygotowanym do zwrotu podatków w Niemczech także od strony prawnej. Możesz zyskać sporo dostając zwrot podatku, ale równie dobrze możesz też dużo stracić jeżeli złamiesz tamtejsze prawo!


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

podatek z zagranicy zwrot
zwrot podatku Niemcy
Niemcy zasiłek rodzinny kindergeld
Czy podatek za pracę za granicą musimy rozliczyć w Polsce? Czym zajmuje się wrocławska firma Tax-pol? Do ilu lat wstecz można starać się o Kindergeld?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu