Biuro rachunkowe – jakie usługi może posiadać w swojej ofercie?

Na rynku możemy znaleźć wiele biur rachunkowych, które oferują pomoc prawną przedsiębiorstwom, właścicielom firm, a także osobom posiadającym własną działalność gospodarczą. Każdy, kto prowadzi własną firmę ma obowiązek odprowadzać podatki do Urzędu Skarbowego i składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak niektóre przepisy są naprawdę skomplikowane, dlatego bardzo często przedsiębiorcy potrzebują pomocy. Tutaj właśnie pojawiają się biura rachunkowe. Co mogą nam zaoferować?

Obowiązkowa rachunkowość

Jeżeli posiadamy własną firmę jesteśmy zobowiązani do prowadzenia rachunkowości – nie jest to kwestia dobrej woli. Straty i kary w przypadku błędów, czy niedopełnienia formalności, mogą być naprawdę wysokie. Z tego powodu większość firm wybiera obsługę biura rachunkowego, w którym może liczyć na profesjonalne wsparcie. Wiele osób decyduje się na nią już na etapie rejestracji firmy, w czym również możemy liczyć na pomoc. Dodatkowo tego typu firmy wspierają nas przy płaceniu podatków, tworzeniu bilansu, rozliczaniu składek ubezpieczeniowych czy sporządzaniu sprawozdań finansowych.  Profesjonalne biura zajmują się uproszczoną księgowością, czyli księgami przychodów i rozchodów czy ryczałtem, jak i pełną księgowością. Możemy również zwrócić się o opinię podatkową czy obsługę wniosków o wydanie interpretacji podatkowych.

biuro rachunkowe Warszawa

W czym jeszcze możemy liczyć na pomoc?

Kiedy korzystamy z usług biura rachunkowego możemy liczyć na to, że poprowadzi ono nasze księgi i zachowa w nich porządek, co jest trudne do przecenienia. To ono dba o to, żeby dokumentacja była poprawna, dokładna i kompletna. Dodatkowo pilnuje, abyśmy dotrzymywali terminów składania deklaracji czy płacenia należności. Nie chodzi tu jedynie o podmioty państwowe, jak Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Biuro rachunkowe dodatkowo będzie trzymać pieczę nad terminową wypłatą wynagrodzeń dla pracowników i kontrahentów.

Pomoc możemy również uzyskać przy kompletowaniu dokumentacji bankowych, kredytowych, a także przy dokumentacjach cen transferowych.

Dodatkowe działania biur rachunkowych

Dobre biura rachunkowe mogą nam pomóc nawet jeżeli nie współpracujemy z nimi na stałe. Wiele z nich oferuje na przykład szkolenia w zakresie poprawności fakturowania i poprawności dokumentacji podatkowej. Są one przydatne dla osób, które same chcą takie księgi prowadzić, jak i dla osób, które korzystają z usług specjalistów. Dodatkowo zawsze możemy się takiej firmy poradzić, chociażby w zakresie wyboru podatków czy postępowania kontrolnego.

Ważną rolę pełnią biura podatkowe w kryzysowych sytuacjach. Podczas składania skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego należy się zwrócić do specjalistów, takie usługi w Warszawie wykonuje np. biuro rachunkowe Podatki Online z Warszawy, gdyż w swoim zespole posiada prawnika, który skargi owe przygotowuje, należy pamiętać, że skarga do NSA może zostać sporządzona tylko i wyłącznie przez prawnika, nie można jej napisać samemu. Pomogą nam oni przygotować skargę, czy odwołanie, od decyzji urzędnika.

biuro księgowe Warszawa

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Warto tutaj zwrócić uwagę na doświadczenie biura. Jeżeli firma działa od wielu lat możemy zakładać, że to pewny partner. Ich kompetencje potwierdzą również klienci z którymi współpracują. Dzięki temu zyskamy pewność, że jesteśmy pod opieką specjalistów znających się na swojej pracy. Dodatkowo każde biuro rachunkowe, które świadczy usługi księgowe powinno mieć aktualną polisę OC. Dzięki temu mamy pewność, że jesteśmy zabezpieczeni na wypadek najgorszych sytuacji. Dobrze również jeżeli mamy możliwość przesyłania dokumentów pocztą czy mailem – to ułatwi nam współpracę. Zawsze również na rozmowie warto zwrócić uwagę, czy firma podchodzi do swojej pracy z pasją, czy to tylko maszyny do księgowania. Wiadomo, że jeżeli ktoś lubi to, co robi, robi to lepiej.