Doradztwo księgowe w zakresie rachunkowości i finansów

0Korzystanie z doradztwa księgowego ma bardzo dużo zalet, jednak największą jest wolność jaką zyskujemy, gdy sprawami finansowymi i rachunkowością zajmuje się profesjonalista. Nie musimy się o nic martwić ani przejmować, że się na czymś nie znamy, ponieważ mamy pewność, że nasze sprawy są w dobrych rękach i możemy być spokojni.

Czym jest doradztwo księgowe

Zakładając firmę myślimy o wielu rzeczach, kwestie finansowe mogą nie być aktualnie na szczycie naszej listy zadań do zrobienia, jednak z każdym kolejnym miesiącem powiększy się stos dokumentów wymagających uporządkowania i nierozwiązanych spraw finansowych, a także osób czekających na swoje pieniądze. W takiej sytuacji będzie potrzebny doradca księgowy, którego praca będzie polegać na zajęciu się tą stroną naszej działalności, najlepiej jak potrafi.

Zatrudniając pojedyncze osoby wewnątrz firmy lub zewnętrzną firmę jako organ doradczy najczęściej oczekuje się od nich wszechstronności, porad jak zaoszczędzić i faktycznych działań, które do tego doprowadzą. Ważne, aby doradca księgowy potrafił zająć się sprawami finansowymi dotyczącymi każdej sfery działalności firmy. Oczywiście podczas rozwijania się firmy dochodzi coraz więcej pracy także takiemu doradcy, który pracując sam może sobie z tym nie poradzić, dlatego warto pomyśleć wtedy o stworzeniu działu księgowości w naszej firmie i zatrudnić dodatkowe osoby, które pomogą naszemu doradcy.

Doradca księgowy, jako że oczekuje się od niego wszechstronności, musi się orientować w kwestiach prawnych, między innymi kodeksie spółek handlowych, prawa administracyjnego, cywilnego. Ta wiedza jest mu potrzebna, żeby potrafił we właściwy sposób zaksięgować poszczególne rzeczy oraz wiedział jaki wpływ na majątek mają koncesje i licencje. Bez wątpienia nie każdy może dobrze wykonywać ten zawód, dlatego warto zatrudnić do tej pracy kompetentną osobę.

Finanse i rachundoradztwo księgowe - biegłykowość

W sektorze finansowym rola doradcy księgowego sprowadza się do tworzenia sprawozdań finansowych na podstawie propozycji biznesowej kierownictwa. Taki doradca opisuje ją, ale także przewiduje możliwe skutki i ryzyko. Coraz częściej doradcy do swojej pracy wykorzystują nie tylko liczby. W ciągle rozwijającym się świecie wszystko ulega zmianom i rozwojowi, dlatego też zmienia się zakres ich pracy, a tworzone przez nich dokumenty coraz częściej zaliczamy do rachunkowości opisanej, która wymaga oprócz liczb odpowiedniego opisu.

Dyrektywa o ujawnieniu informacji niefinansowych może być dla nas niezrozumiała, możliwe, że zbagatelizujemy jej cel, co może się okazać bardzo złym pomysłem. Na szczęście doradcy znający się na swojej pracy, wiedzą że aby spełnić wymogi dyrektywy należy opisać działalność firmy, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo poufnych informacji i nie przekraczając granicy, jaką jest tajemnica handlowa. Jest to nie lada wyzwanie, balansować na tej granicy, jednak osoby z odpowiednim przygotowaniem i doświadczeniem powinny poradzić sobie z tym bez problemów.

Prowadząc firmę ważne, jest abyśmy znali się na swojej pracy, jednak nie można samemu dopilnować wszystkiego. Dział księgowy, finansowy może być zbyt dużym obciążeniem, żeby prowadzić go samemu, dlatego warto pamiętać o zaletach posiadania doradcy lub doradców w celu prowadzenia i nadzorowania finansów firmy – także w zakresie wymagań ISO. Taka osoba zna przyczyny i skutki występowania różnego rodzaju zjawisk gospodarczych, potrafi analizować dokumenty związane z finansami i rachunkowością, a także ma wiedzę prawną dotyczącą tego obszaru rynku, dzięki czemu zgodnie z normami będzie mogła sporządzić sprawozdania i wszelkiego rodzaju dokumenty zarówno opisowe jak i te w postaci zestawień liczbowych.