Elektroodpady w firmie – jak się ich szybko pozbyć?

Każda firma generuje spore ilości elektroodpadów, czy to w postaci elektrycznych czajników i opiekaczy do kanapek zużywających się w firmowym pokoju socjalnym, drukarek, tonerów i komputerów, czy większego AGD i RTV oraz urządzeń przemysłowych. Zależnie od ilości i wielkości powstających elektroodpadów, firmy mogą być w stanie samodzielnie poradzić sobie z ich utylizacją, zawożąc stare sprzęty do punktów odbioru elektrośmieci, bądź zdecydować o znalezieniu firmy oferującej usługę bezpłatnego odbioru elektroodpadów z firmy. Jakich odpadów należy pozbywać się zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz jak pozbyć się ich najszybciej? 

Skąd biorą się elektroodpady w firmie? 

Źródłem elektroodpadów w firmach są nie tylko maszyny wykorzystywane na co dzień w procesie produkcyjnym i ulegające naturalnemu zużyciu podczas pracy, ale też wszelkie sprzęty komputerowe i urządzenia wykorzystywane na co dzień przez pracowników biur, sklepów i wielu innych form działalności. Do obszarów generujących elektroodpady dochodzą dodatkowo pokoje socjalne, poczekalnie i ogólne wyposażenie budynku, w których pojawiają się ekspresy do kawy, mikrofalówki, lodówki, opiekacze do kanapek, suszarki do rąk i wiele innych. Wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie są określane mianem urządzeń elektrycznych i elektronicznych które, zgodnie z obowiązującym prawem, podlegają obowiązkowi utylizacji jako elektrośmieci. 

Rozpoznanie urządzeń, które należy poddać selektywnej segregacji i utylizacji jest łatwe, dzięki obowiązkowi nakładania na nie przez producentów specjalnych nalepek informujących o zakazie wyrzucania sprzętów do tradycyjnych kubłów na odpady komunalne. Co ważne, niedopuszczalne jest samodzielne rozbieranie i rozmontowywanie sprzętów w celu wyrzucenia ich w częściach czy sprzedaży na złomowisku – utylizacją elektrośmieci powinna zająć się odpowiednia, wykwalifikowana firma. Jeśli więc Twoje przedsiębiorstwo lub organizacja ma na zbyciu elementy z listy załączonej poniżej, warto zainteresować się dostępnymi opcjami ich legalnej utylizacji. 

Co zaliczamy do elektroodpadów? 

Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia, które do pracy wymagały zasilania prądem elektrycznym lub bateriami, a także urządzenia, które nie są już użytkowane, są lekko uszkodzone, ale sprawne, oraz te, których zwyczajnie chcemy się pozbyć, zastępując je nowymi. Do elektroodpadów zaliczymy więc:

  • stare odkurzacze,
  • niedziałające tablety,
  • smartfony,
  • komputery,
  • laptopy,
  • tostery,
  • drukarki,
  • kopiarki,
  • tonery do drukarek,
  • baterie,
  • świetlówki,
  • lampy,
  • niszczarki do papieru.  

elektroodpady w firmie

Posiadając elektrośmieci, które nie są już używane i zbędnie zabierają miejsce w firmie należy, zgodnie z instrukcją oraz obowiązującymi przepisami, poddać je odpowiedniemu segregowaniu i recyklingowi. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować uwolnieniem do środowiska szkodliwych substancji takich jak ołów, chrom, kadm czy rtęć, niebezpiecznych dla zwierząt, zatruwających wodę i glebę oraz, pośrednio, stwarzających zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wyrzucenie zużytej świetlówki lub żarówki LED do kosza może wydawać się małym problemem, ale jeśli każdy wyrzuci każdorazowo po jednym elektrośmieciu wraz ze zwykłymi odpadami komunalnymi, skutki dla środowiska mogą być tragiczne

Pozbądź się elektrośmieci z firmy szybko i skutecznie 

Prowadząc firmę, należy odpowiedzialnie podejść do kwestii utylizacji elektrośmieci, szczególnie, gdy produkujemy ich więcej lub gdy chcemy zbiorowo pozbyć się wielu drobnych sprzętów skumulowanych przez lata zbierania niepotrzebnych i nieużywanych urządzeń. Aby zrobić to najszybciej, warto skorzystać z pomocy specjalizujących się w odbiorze i utylizacji odpadów firm, które dzięki właściwemu przygotowaniu i uprawnieniom, są w stanie prawidłowo zająć się zabezpieczaniem, utylizacją i recyklingiem odpadów elektrycznych i elektronicznych. Jak taka współpraca działa w praktyce?

Jeśli w biurze znajduje się większa ilość elektroodpadów, skontaktuj się z odpowiednią firmą i przeanalizuj jej ofertę pod kątem możliwości darmowego odbioru elektroodpadów z Twojej siedziby. Podaj ilość i rodzaj posiadanych elektrośmieci, a firma uzgodni z Tobą dogodny termin i sposób odbioru śmieci. Następnym krokiem będzie przygotowanie się do odbioru elektroodpadów od firmy – ze względu na możliwość skorzystania z usługi bezpłatnie, warto przygotować wcześniej wszystkie przeznaczone do odbioru sprzęty, zabezpieczyć je zgodnie z instrukcją firmy odbierającej, a w trakcie załadunku wspomóc pracowników przy sprawnym pakowaniu ich do samochodu. Na tym kończy się nasz udział w utylizacji elektrośmieci – firma zajmująca się ich odbiorem zabierze je do swojego punktu, gdzie te zostaną sprawdzone i poddane trzyetapowej procedurze utylizacji i recyklingu