Imprezy firmowe – ich zalety oraz jak się do nich przygotować

Coraz częściej firmy decydują się na organizowanie rozmaitych przyjęć i imprez integracyjnych dla swoich pracowników. Jest to trend, który stale się rozwija i jest coraz bardziej popularny. Spowodowane jest to licznymi zaletami, jakie niosą za sobą tego typu przedsięwzięcia, o których mówią stale specjaliści zajmujący się zasobami ludzkimi, czynnikami motywacji, a nawet psychologowie i coachowie. Jakie dokładnie plusy mają imprezy integracyjne zarówno dla pracowników, jak i dla firmy i dlaczego warto je organizować? Co należy wiedzieć przed podjęciem się przygotowania takiego wydarzenia i jak się za to dobrze zabrać? Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się z poniższego artykułu. 

Korzyści i dla pracowników, i dla całej firmy

Impreza integracyjna to wydarzenie, które organizowane jest przede wszystkim z myślą o pracownikach. To przyjęcie lub rodzaj spotkania, które ma na celu umożliwić im lepsze poznanie się wzajemnie w nieco luźniejszej atmosferze niż na co dzień w pracy, gdzie są oni skupieni na swoich codziennych obowiązkach, a nie nawiązywaniu głębszych relacji między sobą. Dlatego ważne jest, aby imprezy integracyjne nie były zbyt sztywne i oficjalne. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie grilla w ogrodzie obok firmy lub w innym przygotowanym do tego miejscu czy niezobowiązującego spotkania w kręgielni, na bilardzie lub po prostu w pubie.

Oczywiście komfort i forma takiego spotkania zależy w dużym stopniu od ilości pracowników, a także od ich preferencji. Integracja ma być nie tylko sposobem na poznanie siebie lepiej nawzajem, ale również na dobrą zabawę i oderwanie się od codziennych obowiązków. Dlatego dobrym pomysłem jest postawienie na rozrywkę i zorganizowanie spotkania w luźnych, przyjemnych warunkach, w których ludzie będą mogli swobodnie ze sobą rozmawiać i wzajemnie się poznać od innej strony niż tylko kwestie związane z obowiązkami służbowymi. Ponadto organizacja takich spotkań znacznie podnosi morale pracowników i sprawia, że czują się oni bardziej doceniani przez pracodawcę.

Spotkania firmowe to jednak nie tylko korzyści dla pracowników. Na takich imprezach korzysta całe przedsiębiorstwo. Wszystko dzięki temu, że pracownicy podczas imprez integracyjnych mają okazję do nawiązania lepszych relacji między sobą. Te przekładają się na znacznie lepszą współpracę podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Dotyczy to ludzi pracujących w jednym projekcie, a także w różnych działach, które muszą ze sobą współpracować. Lepsza współpraca przekłada się na lepsze wyniki i bardziej efektywną pracę, a to z kolei oznacza ogólną poprawę wyników całego przedsiębiorstwa. Ponadto zgrany zespół, w którym nie ma konfliktów, lepiej wykonuje swoje obowiązki, jest bardziej przywiązany do miejsca pracy oraz chętniej pojawia się w biurze i to z o wiele lepszym nastawieniem niż wtedy, gdy przychodzi do miejsca, w którym nikogo za dobrze nie zna.

Nie musisz wszystkiego robić sam

Organizacja wydarzeń integracyjnych może wydawać się bardzo łatwa, jednak należy pamiętać, że to wymagające przedsięwzięcie, które pochłania sporo czasu. Dlatego, jeśli się na tym zbyt dobrze nie znasz, o wiele lepszym rozwiązaniem niż organizowanie imprez firmowych samodzielnie, będzie zatrudnienie do tego profesjonalistów. Nie musisz zatrudniać specjalistów od razu do nowego działu. Bardziej opłacalną opcją w tej kwestii jest korzystanie z pomocy firmy zewnętrznej, która specjalizuje się właśnie w organizacji imprez firmowych. Powierzając to zadanie w ręce wykwalifikowanych specjalistów, możesz mieć pewność, że wszystko będzie dopasowane do oczekiwań Twoich pracowników i ich potrzeb, a także dostosowane do Twoich możliwości. Impreza integracyjna przygotowana przez zewnętrzną firmę zajmującą się tego typu usługami będzie na pewno świetnym przeżyciem dla Twoich podwładnych oraz przyniesie oczekiwane efekty.