Jak działają kantory i dlaczego warto korzystać z ich usług, a nie z banku?

Wymianę walut oferuje zarówno bank, jak i  kantor stacjonarny. Rosnącą i coraz bardziej poważną konkurencją dla banków są kantory internetowe, umożliwiające wymianę po bardzo korzystnych kursach, sprzyjających oszczędnościom. Dlaczego transakcje w kantorach są korzystniejsze od oferty banków?

Bank vs kantor

Wymiana w banku wiąże się z usługą przewalutowania transakcji i posiadaniem drugiego tzw. konta walutowego. Kantor oferuje natomiast szybką i bezpośrednią wymianę, co w oczach zwolenników jest opcją o wiele bardziej oszczędną. W 2011 roku na polskim rynku pojawiły się kantory internetowe, które bardzo szybko zdominowały rynek transakcji walutowych. Gwarancja szybkiej, bezpiecznej wymiany z dowolnego miejsca to oszczędność czasu i pieniędzy. Niewątpliwie mocnym argumentem przemawiającym za opcją kantoru jest znacznie częściej przeprowadzana aktualizacja kursów. W niektórych miejscach ma ona miejsce, zaledwie do kilka sekund. Pozwala to na obserwację zmian tendencji wzrostu i spadku i rzeczywiście wybór najbardziej dogodnego momentu na zakup lub sprzedaż.

Kolejnym plusem wymiany walut w kantorach jest brak prowizji za zlecenie usługi, co ma miejsce w niektórych bankach. Wybierając bank, jesteśmy zmuszeni, do dokładnego zapoznania się z tabelą opłat za przewalutowanie. To właśnie brak dodatkowych kosztów skłania coraz więcej osób do korzystania z usług kantorów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Na uwagę zasługuje na pewno możliwość negocjacji cen, co absolutnie nie ma miejsca w banku. Ponadto wiele kantorów, dla swoich stałych Klientów oferuje rezerwację danej sumy i jej wypłatę w chwili korzystnego kursu bądź istnieją kantory z negocjacją cen.  Suma tych argumentów jednoznacznie wskazuje, że oferta walutowa banków, powoli zmuszona jest odejść na bok.

Szybko, tanio i bezpiecznie, czyli wymiana w kantorze internetowym

Tanio i bezpiecznie to oferta kantorów internetowych, z których korzysta coraz więcej osób. W czym tkwi tajemnica sukcesu? Jak wskazują specjaliści, przede wszystkim w bezkonkurencyjnej marży, która pozwala zaoszczędzić na pojedynczej wymianie nawet kilka procent. Istotną wadą banków jest utrzymany w transakcjach wysoki spread, czyli różnica między kursem sprzedaży a zakupu. Podczas standardowej wymiany w banku, niekiedy przepłacamy o kilkanaście groszy na jednej jednostce, co w ostatecznym rachunku, daje pokaźną kwotę. Dodatkowo wpływ mają na to stosunkowo rzadkie aktualizacje kursów walutowych – poznaj kantor online.  Dlatego możliwość zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych, to argument, z którym trudno dyskutować.

O ile kilka lat temu, można by pokusić się o podważenie bezpieczeństwa działalności kantorów internetowych, tak w ostatnim czasie, trudno szukać argumentów negujących ten sposób realizowania transakcji. Szyfrowanie przesyłanego protokołu, uwierzytelnianie za pomocą SMS-a, potwierdzenie za pomocą danych z dowodu osobistego, wpis do rejestru KNF i licencja Narodowego Banku Polskiego, jedynie potwierdzają stabilność i skuteczność działania tego typu podmiotów. Co więcej, największe i najbardziej cenione kantory internetowe współpracują z dużymi bankami w zakresie wymiany walut.

Koszty operacji. Co kształtuje ostateczną cenę waluty?

Pomimo iż procedura wymiany walut w banku i kantorze wygląda podobnie, w ostatecznym rachunku różni je koszt, jaki musimy ponieść za przeprowadzoną operację. Co więc kształtuje cenę faktyczną zlecenia?

– cena waluty (a tą z kolei kształtuje: międzynarodowe rynki: amerykański i azjatycki, obecna sytuacja gospodarcza kraju, sytuacja turystyczna kraju, inflacja),

– spread, czyli różnica między kosztem sprzedaży a kupna waluty,

– dostępność waluty (najdroższe są waluty krajów mało popularnych i dalekich, znaczenie ma również to, czy transakcja przeprowadzana jest na życzenie Klienta),

– marża, jaką bank lub kantor nakłada na walutę,

– koszt przelewów w przypadku banku i kantorów internetowych,

– wszelkie dodatkowe koszty, np. konieczność założenia osobnego konta walutowego – w przypadku banku.

Niezależnie od wybranego miejsca, kluczowe jest porównywanie cen i analiza ich spadku lub wzrostu. Ma to szczególne znaczenie, w przypadku obrotu dużą sumą pieniędzy. Klienci decydujący się na korzystanie z kantoru internetowego powinni pamiętać o konieczności posiadania konta walutowego, dzięki któremu mogą bezpośrednio dokonywać transakcji, bez dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem. Przy zakładaniu owego konta, warto zwrócić uwagę na tabelę opłat związaną z jego prowadzeniem.