Jak walczyć z wilgocią w domu?

Wilgoć w pomieszczeniach często kojarzona jest tylko ze starymi budynkami, jednak nic bardziej mylnego. W wielu nowych mieszkaniach również można spotkać się z nadmierną wilgocią, która najczęściej wynika z nieodpowiednio wykonanego osuszenia sufitów, ścian i podłóg. Nadmierne zawilgocenie wewnątrz budynku może prowadzić do wielu niebezpieczeństw i negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Ważne zatem, aby w przypadku pojawienia się jakichkolwiek symptomów nadmiernej wilgotności, niezwłocznie skontaktować się z fachowcami.

Wilgoć w domu – jakie są jej przyczyny?

Wilgoć w domu może być spowodowana przez naprawdę bardzo wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Bardzo istotne jest wykonanie odpowiedniego rozpoznania, które pozwoli na znalezienie przyczyny problemu.

Wina najczęściej leży po stronie dewelopera lub wykonawców, którzy nie wykonali wszelkich niezbędnych procedur, mających na celu osuszenie budynku. Podobna sytuacja ma często miejsce w mieszkaniach świeżo po remoncie, w których również pojawia się nadmierny poziom wilgoci. W tym przypadku zachodzi analogiczny problem, który także może być związany z nieodpowiednio wykonanym osuszeniem.

W przypadku mieszkań w starej zabudowie, nadmierne zawilgocenie może być spowodowane przez wiele czynników. Do jednych z najpowszechniejszych można zaliczyć: źle funkcjonującą wentylację, nieszczelnymi oknami, zbyt rzadkim wietrzeniem pomieszczeń czy nieodpowiednio położoną izolacją termiczną ścian, sufitu i dachu. Wówczas niezbędne jest udanie się po fachową pomoc, dzięki której możliwa będzie skuteczna niwelacja problemu.

Nadmiernie zawilgocenie w mieszkaniu – jakie są tego symptomy?

Zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów, które nie dość, że wyglądają bardzo nieestetycznie, to na dodatek są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Pleśnie i grzyby można jednak łatwo rozpoznać, ponieważ tworzą bardzo charakterystyczne wykwity na ścianach, podłogach czy sufitach.

Nadmierna wilgotność w mieszkaniu może również objawiać się zniszczeniem elementów domu, np. tynku lub drewna, któremu towarzyszy najczęściej powstawanie zacieków na stropach i stykach ścian. Statystycznie przyjmuje się, że w co czwartym polskim domu ma miejsce zbyt wysoka wilgotność.

Ważne zatem, aby bacznie obserwować wnętrze mieszkania, ponieważ w przeciwnym razie nadmierne zawilgocenie może negatywnie wpłynąć na stan techniczny budynku, jak i na zdrowie mieszkańców. W zbyt wilgotnych mieszkaniach często wyczuwalny jest charakterystyczny zapach, który również można zaliczyć do symptomów nadmiernej wilgotności.

Zalanie kanalizacji – czy może być jedną z przyczyn wilgotności w mieszkaniu?

Instalacje kanalizacyjne bywają czasem zawodne. Zdarza się, że w mieszkaniu dojść może do wybicia ścieków. W sytuacji, gdy ma miejsce awaria kanalizacji, z ubikacji lub wanny wydostają się fekalia, które mogą doprowadzić do zalania mieszkania. Bardzo istotne, aby usterki nie naprawiać na własną rękę, a ścieków nie usuwać wyłącznie za pomocą mopa. Fekalia są bowiem swoistego rodzaju bombą bakteriologiczną, która może doprowadzić do powstania grzybów. Ważne, aby w przypadku tego typu awarii niezwłocznie skontaktować się z firmą, która dokona profesjonalnej dezynfekcji wszystkich pomieszczeń.

Domownicy nie powinni się nawet zbliżać do wydostających się z ubikacji lub wanny fekaliów, ponieważ wpływają one bardzo negatywnie na zdrowie człowieka. Sprzątanie powinno odbyć się bardzo wnikliwie – zanieczyszczone przedmioty powinny zostać usunięte z domu, a następnie zutylizowane, zaś powierzchnie dezynfekowane, a powietrze oczyszczone przy użyciu ozonatorów.

Zanieczyszczenia często dostają się bardzo głęboko w ściany i podłogi, dlatego często niezbędną czynnością jest również zerwanie tapet bądź podłóg, w celu usunięcia różnego rodzaju czynników chorobotwórczych. Niezbędną czynnością jest dokładne sprzątanie po zalaniu kanalizacji, ponieważ w przeciwnym razie konsekwencje mogą ciągnąć się latami.

Jaką firmę wybrać?

Polecamy firmę Vector, która działa na rynku od 2011 roku, oferując sprzątanie po zalaniu kanalizacji, odgrzybianie mieszkań i wiele innych. Wieloletnie doświadczenie i szeroka wiedza pozwoliły firmie na stałe osiąść się na rynku. Liczne certyfikaty, kwalifikacje zawodowe i referencje to jedne z rzeczy, dzięki którym Vector zdobył zaufanie tak wielu klientów na terenie całej Polski. Wpływ na to ma bez wątpienia też najwyższa jakość oferowanych przez firmę usług. Pracownicy do każdego zlecenia podchodzą z jak największą dokładnością i starannością, wykonując wszystkie prace profesjonalnie i fachowo.