Jakie warunki należy spełnić zakładając aptekę?

Niemal każdy chociaż raz odwiedził w życiu aptekę, aby wykupić receptę od lekarza albo zaopatrzyć się w niezbędne suplementy diety. Z racji tego, że chorujemy coraz częściej, znaczną część swojej rocznej pensji przeznaczamy na lekarstwa. Z tego też względu prowadzenie własnej apteki wydaje się być niezwykle opłacalne. Warto jednak przy tym pamiętać o regulacjach, które się z tym wiążą.

Jeszcze do niedawna aptekę mógł prowadzić każdy, kto tylko nosił się z takim zamiarem. Aktualnie do założenia biznesu konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, które są jednoznaczne z posiadaniem dyplomu farmacji, a także sporego doświadczenia. Dodatkowo wymagania, jakie stawiane jest przed osobami, które chcą prowadzić własną aptekę są ogromne – dlatego lepiej wcześniej poznać warunki, na jakich można założyć własną firmę.

Apteki – charakterystyczne cechy

Apteki zgodnie z przepisami dzieli się na trzy rodzaje – najpopularniejsze i najczęściej występujące apteki ogólnodostępne, gdzie każdy chory może zaopatrzyć się w niezbędne leki. Oprócz tego istnieją apteki szpitalne, zajmujące się przede wszystkim zaopatrywaniem placówek publicznej służy zdrowia – w tym szpitale, placówki medyczne oraz całodobowe świadczenia zdrowotne. Do najrzadszego rodzaju aptek należą apteki zakładowe, zaopatrujące placówki utworzone przez Ministra Obrony Narodowej i Ministra Sprawiedliwości, a także liczne oddziały terapeutyczne oraz izby chorych.

Zanim jednak postanowimy założyć własną aptekę, dobrze jest wiedzieć, czym apteka ogólnodostępna się zajmuje. Wbrew pozorom farmaceuci nie tylko zajmują się realizacją recept wydanych przez lekarza czy doradzaniem, który suplement diety będzie korzystnie wpływał na klienta. Oprócz tego samodzielnie zajmują się sporządzaniem leków na receptę w ciągu 48 godzin od złożenia przez klienta recepty. W wyjątkowych sytuacjach leki są wydawane znacznie szybciej. Farmaceuci zajmują się także wyrobem kosmetyków aptecznych – na przykład na schorzenia skórne. Do ich podstawowych obowiązków należy również udzielanie informacji o składać leków, ich działaniu, a także dawkowaniu.

Jakie wymagania należy spełnić, aby prowadzić aptekę?

Założenie i prowadzenie apteki nie jest proste – wedle przepisów prawa należy spełnić szereg wymagań, których realizacja może potrwać nawet wiele lat. Zezwolenie na prowadzenie własnej apteki może uzyskać jedynie magister farmacji, który posiada pozwolenie do wykonywania zawodu, a jednocześnie posiada już 5-letnie doświadczenie w pracy w aptece ogólnodostępnej. Taka osoba, oprócz założenia biznesu, będzie mogła jednocześnie pracować jako kierownik placówki. Podobne uprawnienia może otrzymać technik farmacji. Do tego wszystkiego potrzebna jest również pozytywna opinia prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej. Na tym etapie warto pamiętać, że zgoda jest przyznawana jedynie dla konkretnej osoby, na konkretny adres apteki.

Posiadając powyższe uprawnienia można złożyć wniosek do GIF, a jego koszt to aktualnie 10 500 zł. We wniosku powinny pojawić się takie informacje jak wielkość lokalu (nie mniejsza niż 80 m2, z dwoma wejściami). Nie może również zabraknąć pozytywnej opinii inspekcji sanitarnej.

farmaceutyka

Założenie apteki – przepisy i wymogi prawne

Wszystkie wymagania, które należy spełnić przed złożeniem wniosku o prowadzenie własnej apteki, są regulowane w Ustawie o Prawie Farmaceutycznym. Znajdują się tam informacje o osobach, które mogą się ubiegać o założenie apteki, a także jakie wymagania powinien spełniać lokal, jaki personel zatrudnić oraz inne, pozornie nieistotne dla farmaceuty dane.

Pomoc w założeniu apteki – kancelaria prawna

Założenie własnej apteki wcale nie jest takie proste, jak wiele osób myśli. Nie wystarczy udać się do urzędu z wnioskiem o założenie firmy, a następnie podpisać umowę z NFZ dotyczącą refundacji leków. Biorąc pod uwagę wszystkie formalności, których należy dopilnować, bezpieczniej jest powierzyć swoją sprawę kancelarii prawnej, zajmującej się prawem farmaceutycznym. W ten sposób zainteresowani prowadzeniem apteki mogą być pewni, że prawnicy dopilnują wszystkich niezbędnych kwestii, a jednocześnie doradzą jaka droga będzie najkorzystniejsza w danym przypadku.

Wieloletnie doświadczenie specjalistów z kancelarii prawnej od prawa farmaceutycznego daje możliwość osobom, które pragną prowadzić własną aptekę możliwość zrealizowania tego celu. Wszystkie formalności są załatwiane znacznie sprawniej niż samodzielnie, a dodatkowo wszystkie jest realizowane zgodnie z obowiązującym prawem.