Lekarz zagranicą – przegląd ofert pracy

Polska wypuszcza w Europę najlepszych lekarzy oraz specjalistów – taki obraz pokazują nam najnowsze badania, które zostały opublikowane pod koniec roku 2016. Około 10% wszystkich absolwentów uniwersytetów medycznych decyduje się na emigrację, a wynika to niestety w dużej mierze z poziomu polskiej służby zdrowia. Lekarz bez specjalizacji po skończeniu studiów może liczyć na staż, na którym zarabia średnio 1750 złotych – jest to kwota bardzo niska, zważając na 6-letni okres nauki oraz wysiłek włożony w otrzymanie dyplomu. Doświadczeni lekarze też nie mogą liczyć na dużą pensję, ponieważ średnio oscyluje ona w granicach 5 bądź 6 tysięcy złotych. Cześć osób może stwierdzić, że to dużo. Ale czy na pewno? Należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich pracują polscy specjaliści oraz godzinowy wymiar ich pracy.

Nadgodziny są rzeczą normalną. Praktycznie każdy lekarz specjalista liczy się z tym, że aby otrzymać godną pensję, musi przepracować więcej, niż standardowe 160 godzin w miesiącu. Moi koledzy często wyciągają po 200, a zdarzają się rekordziści, którzy w szpitalu spędzają jeszcze więcej czasu. Tempo pracy jest bardzo wykańczające, przez co wielu z nas już po 6 godzinach pracy marzy o powrocie do domu” – Adam, lekarz specjalista z ponad 10-letni doświadczeniem

 Jakie rozwiązania pozostają więc młodym lekarzom oraz absolwentom uczelni medycznych? Fakty mówią same za siebie i najlepiej jest wyjechać na zachód, gdzie panują całkowicie inne standardy pracy, a zarobki kilkukrotnie przewyższają polskie.  Najczęściej wybieranymi kierunkami wyjazdów są kraje skandynawskie, Niemcy, Francja i Wielka Brytania. To właśnie tam młodzi lekarze mogą liczyć na najwyższe pensje.

Obecność Polski w Unii Europejskiej sprzyja opuszczaniu naszego kraju – rodzimi specjaliści są cenieni za granicą, więc szpitale chętnie przyjmują Polaków na różne stanowiska. Wiele osób korzysta z pomocy specjalnych firm, które trudnią się pomocą w znalezieniu pracy oraz przeprowadzce w nowe miejsce. W swoim czasie takie przedsiębiorstwa pojawiały się jak grzyby po deszczu, a to za sprawą zainteresowania obu stron – pracodawców oraz potencjalnych pracowników.

Wybór specjalistycznej firmy to rozwiązanie niezwykle bezpieczne oraz wygodne. Na rynku działa wiele zaufanych biur, które od wielu lat trudnią się kompleksową pomocą oraz doradztwem. Jedną z takich firm jest Paragona – przedsiębiorstwo wystartowało w 2002 roku, czyli niedługo po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

To właśnie ten fakt zwiększył możliwości znalezienia pracy w innych krajach wspólnoty. Przez ponad 15 lat działalności Paragona pomogła ponad 1000 osób z całego kraju. Pomoc obejmuje nie tylko znalezienie pracy w zagranicznej placówce medycznej, ale również zagwarantowanie mieszkania na miejscu oraz kurs językowy. (poznaj oferty Paragony tutaj: http://www.paragona.com/pl/strona-glowna)

Tego typu działania pozwalają zminimalizować stres związany z tak dużą zmianą – wiele osób obawia się zmiany środowiska oraz miejsca pracy. Specjalistyczne firmy posiadają własnych lektorów oraz nauczycieli języków obcych, co pozwala na szybką i przyjemną naukę nowego języka. Proces rekrutacji do zagranicznych placówek medycznych trwa nawet do kilku miesięcy, więc jest to czas pozwalający na odpowiednie przygotowanie kandydata do wyjazdu.

Praca w medycynie

Praca lekarza za granicą to gwarancja lepszych warunków pracy oraz zarobków – świadczą o tym badania przeprowadzone na osobach, które skorzystały z usług profesjonalnych biur. Aż 86% specjalistów nie żałuje podjętej decyzji. Jest to wynik bardzo dobry, gdyż pozostałe 14% ma problem wyłącznie z zaklimatyzowaniem się i brakiem rodziny na miejscu. Pamiętajmy, że placówki medyczne dbają o jak najlepsze samopoczucie swoich pracowników i satysfakcję z pracy. Na wyżej wymienione wyniki w dużym stopniu wpłynęły następujący czynniki: atmosfera w pracy, dobre zarobki, poziom życia oraz możliwość podnoszenia kompetencji i nauki języka obcego.

Oferty pracy dla lekarzy za granicą dostępne są w na okrągło, a specjaliści decydujący się na powrót do domu mają o wiele lepszy start w kraju. Informacja w CV o pracy w innym kraju daje nowe możliwość – prywatne placówki o wiele chętniej przyjmują takie osoby, ponieważ posiadają one lepsze kwalifikacje oraz cenne doświadczenie, które ciężko zdobyć w polskich szpitalach.