Na co powinniśmy uważać przy wymianie walut?

Obecnie na rynku funkcjonują stacjonarne kantory, jak i punkty internetowe. Te drugie zyskują na popularności ze względu na to, że są proste w obsłudze, wygodne i po prostu tańsze. Mimo tego, klasyczne ich odpowiedniki nadal cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Pewnie dlatego, że dla większości klientów wymiana walut w tradycyjnych jednostkach wydaje się mniej skomplikowana. Niezależnie od tego z którego rodzaju kantoru mamy zamiar korzystać jest kilka rzeczy na które na pewno należy zwrócić uwagę podczas transakcji.

Po pierwsze – zwróć uwagę na sposób prezentacji konkretnych kursów

Czasem bywa tak, że atrakcyjny kurs prezentowany jest wyłącznie na tablicy, szyldzie albo ulotce. A tak naprawdę dotyczy sporych kwot albo jedynie skupu danej waluty. Niczego nieświadomy klient wstępuje więc do kantoru i tam wymienia walutę po zupełnie innym kursie, niż miał początkowo zamiar. Kiedy już się zorientuje, że wymiana nie była dla niego opłacalna, transakcji nie można jednak cofnąć. Niektóre stacjonarne kantory nie uznają bowiem reklamacji – sprawdź waluty Legnica.

Oczywiście można wówczas zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta, ale walka o swoje prawa w takim przypadku może być długa i czasochłonna. Poza tym, nie daje nam to stuprocentowej pewności, że uzyskamy stracone środki.

 

Przy wymianie walut należy więc dobrze zapoznać się z oferowanymi warunkami. Co więcej, wymieniając gotówkę trzeba też zwrócić uwagę na poprawność zapisu konkretnych kursów. Czasami są one prezentowane i wyświetlane w sposób niewyraźny. A to skutkuje złym odczytem przez klienta i późniejszymi niedogodnościami.

Po drugie – zwróć uwagę na wysokość wymaganej prowizji i poziom oferowanych cen

Przy wymianie gotówki w kantorze nie bez znaczenia pozostaje również wysokość prowizji ustalona przez dany punkt. Nie ulega wątpliwości, że zasady jej naliczania powinny być z góry ustalone, a każdy klient ma prawo do informacji na ich temat.  Jest to szczególnie istotne przy wymianie dość dużych kwot. Poza tym, bardzo często zdarza się, że kantory stacjonarne zlokalizowane jednej i tej samej okolicy działają razem, ustalając zbliżone do siebie, oczywiście zawyżone kursy.

Przed wizytą w jednym z punktów warto zatem sprawdzić ofertę konkurencyjnych firm, które działają w innych dzielnicach a nawet miastach.

 

W takim przypadku można też skorzystać z kantorów internetowych. Jeśli zauważymy, że te stacjonarne stosują zawyżone stawki, punkt online może okazać się o wiele lepszym wyborem.

Na przykład Kantor Grant, a więc firma z ponad 20-letnią tradycją na rynku walutowym, dziś prowadzi także działalność online. Swoim wszystkim klientom oferuje wymianę najpopularniejszych walut po naprawdę korzystnych kursach. Poza tym, to co wyróżnia firmę Grant, to  również możliwość usług kantoru z negocjacją cen. Wniosek? Jak widać czasem o wiele korzystniej jest zasiąść do komputera i za pośrednictwem sieci dokonać transakcji.

Czy przy wymianie gotówki w kantorze zagraża nam handel fałszywymi banknotami?

Choć jest małe prawdopodobieństwo tego, że w kantorze padniemy ofiarą handlu fałszywymi banknotami, należy wziąć taką okoliczność pod uwagę. Poza tym podrobiony banknot może nam zostać sprzedany przez pomyłkę! Mimo, że osoby prowadzące kantory muszą przejść specjalne szkolenia i kursy, taka sytuacja może się jednak zdarzyć. Zwracajmy zatem uwagę na wszystkie podejrzane i dziwne szczegóły! Tak, by finalnie nie paść ofiarą przestępstwa.