Pomoc informatyczna dla firm – ile pieniędzy oszczędzasz bez własnego działu IT?

Utrzymywanie własnego działu IT wiąże się wielokrotnie z dużymi kosztami, które potrafią przytłoczyć zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa czy te, które dopiero wchodzą na rynek i nie wiedzą tak naprawdę, czy uda im się dłużej na nim utrzymać. Chcą ograniczać koszty, a to można zrobić, inwestując w outsourcing IT. Ile można dzięki niemu zaoszczędzić?

Brak działu IT to brak stałej pensji dla pracowników

Tak naprawdę nie da się dokładnie oszacować, jakie koszty wiążą się z utrzymaniem własnego działu IT w firmie. Nie zmienia to jednak faktu, że same pensje specjalistów w dziedzinie informatyki to kwoty rzędu kilku tysięcy netto. Do nich dochodzą wydatki na ubezpieczenie społeczne pracowników, ponoszenie ryzyka ich nieobecności w pracy, zarówno uzasadnionej, jak i nieuzasadnionej. Już same pensje brutto kilku pracowników wynoszące na przykład 6 tysięcy złotych to miesięczne wydatki liczone w granicach 25-30 tysięcy. W przypadku zatrudniania zewnętrznej firmy po pierwsze ograniczamy swoją odpowiedzialność i ryzyko związane z nieobecnością pracowników, a po drugie niwelujemy co najmniej 30 procent kosztów, ponieważ nie opłacamy składek ZUS i chorobowych załogi działu IT.

Brak własnego działu IT to unikanie stałych kosztów i krok w kierunku kosztów zmiennych

Utrzymywanie własnych pracowników działu IT generuje pewne stałe koszty, takie jak wypłacanie im pensji, opłaty za energię elektryczną czy raty leasingowe sprzętu (pod warunkiem, że nie zdecydujemy się na zakup komputerów dla firmy na własność). Jeśli zrezygnujemy z własnego działu i postawimy na outsourcing, zamienimy koszty stałe na zmienne – dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, ponieważ zapłacimy za usługi tylko wtedy, gdy realnie z nich skorzystamy, podczas gdy w przypadku braku konieczności zasięgania opinii specjalistów, nie zapłacimy ani złotówki albo przynajmniej znacząco mniejsza kwotę. Trudno powiedzieć, jakie pieniądze zostają w kieszeni firmy, niemniej jednak w przypadku zakupu choćby kilkunastu komputerów miesięczne raty leasingowe rozłożone na dwa lata mogą wynieść około 800-1000 złotych albo i więcej, przy 10% wpłaty własnej i w zależności od całościowej wartości zamówienia.

mężczyzna przy komputerze

Zewnętrzne usługi IT to koszty własnej serwerowni. Wielocyfrowe koszty

W przypadku gdy w naszej firmie mamy konieczność wprowadzenia własnego serwera obsługiwanego przez dział IT, dodatkowo pojawia się przymus wydzielenia serwerowni, czyli specjalnego pomieszczenia, w którym zgromadzimy wszystkie komputery. Takie pomieszczenie wymaga specjalistycznej wentylacji ze względu na wytwarzaną dużą ilość ciepła i co za tym idzie – zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru. Dlatego też potrzebne są ognioodporne drzwi, spełnienie wymogów stawianych przez przepisy BHP. Może się okazać, że koszt budowy tego typu pomieszczenia na potrzeby własnej firmy, będzie się wahał w okolicach wartości pięcio- bądź nawet sześciocyfrowych liczb.

Koszty pracy specjalistów w ramach outsourcingu IT

W zależności od dostępności pracowników zewnętrznej firmy specjalizującej się w usługach IT, koszty mogą być uiszczane w formie ryczałtu bądź za godzinę pracy konkretnej osoby. Jeśli wybierzemy opcję standardową, w której specjalista pojawia się w celu usunięcia usterki w ciągu 48 godzin, powinniśmy liczyć się z kosztami w okolicach 3-4 tysięcy złotych miesięcznie. W pakiecie opłacanym ryczałtem zazwyczaj mamy konkretną liczbę godzin pracy informatyka do wykorzystania, dodatkowe godziny poza pakietem są już płatne. W przypadku szybszej reakcji firmy zewnętrznej na zgłoszenie musimy poświęcić większe pieniądze – wówczas miesięczna obsługa może wynieść 5-6 tysięcy w zależności od wielkości miasta czy stopnia skomplikowania naszego systemu informatycznego. Dodatkowa godzina pracy informatyka poza wyznaczonym limitem to koszty około 150-250 złotych. Najdroższy serwis to ten wzywany do awarii w trybie natychmiastowym – wówczas informatykowi płacimy za godzinę pracy, a ta może kosztować w granicach 200-300 złotych. To i tak jednak mało znaczące kwoty, jeśli porównamy je do kilkuset tysięcy wydanych choćby na samą serwerownię czy kilkudziesięciu tysięcy pochłanianych miesięcznie przez pensje kilkorga specjalistów we własnym dziale IT.

mężczyźni przy komputerze

Postaw na outsourcing IT z aitik.pl

Jeśli zatem chcesz zachować całkiem pokaźną sumę pieniędzy w portfelu, a ponadto siedziba Twojej firmy znajduje się we Wrocławiu i okolicach, to czekamy na Twoje zgłoszenie. Oferujemy outsourcing IT w różnych wersjach: tak zwanej pomocy na żądanie, obsługi częściowej czy pełne wsparcie IT. Wspólnie ustalimy, co będzie najlepsze właśnie dla Ciebie.