Prędkość internetu – co to właściwie oznacza?

Powszechnie uważa się, że im szybszy internet, tym lepiej, ponieważ oznacza to większy komfort użytkowania. Poszczególni operatorzy prześcigają się w swoich ofertach, proponując swoim klientom internet z różnymi wariantami prędkości, począwszy od 10 Mb/s do nawet 1 Gb/s. Zastanówmy się jednak najpierw jakie parametry charakteryzują prędkość internetu, jaką prędkość wybrać oraz jak sprawdzić prędkość swojego łącza internetowego.

Czym jest prędkość internetu?

Prędkość internetu odzwierciedlają 4 parametry, dzięki którym możemy ocenić, czy nasz internet jest szybki i pozwala na użytkowanie zgodnie z naszymi potrzebami. Do tych parametrów należą:

  • prędkość pobierania danych (Download) – im szybsza, tym sprawniej i szybciej następuje ładowanie stron www lub ściąganie plików na dane urządzenie,
  • prędkość wysyłania danych (Upload) – ma ona wpływ na przekazywanie danych z urządzenia do sieci (np. obrazów, plików, dźwięków). Ma to szczególne znaczenie w procesie wysyłania danych, np. podczas nauki lub pracy zdalnej, organizowania konferencji video, przekazywania danych na inne serwery,
  • opóźnienie transmisji danych (Ping) – szczególnie ważny podczas wydawania poleceń w grach. Ping określa czas pomiędzy wysłaniem zapytania do serwera a otrzymaniem od niego odpowiedzi. Im parametr ping niższy, tym lepiej, ponieważ gra toczyć się będzie płynnie,
  • zmiana opóźnień w czasie (Jitter)- podobnie jak ping, parametr ten znajduje zastosowanie u graczy komputerowych. Preferowane są jego jak najniższe wartości.

Jakie znaczenie dla użytkownika ma prędkość internetu?

Prędkość internetu powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb użytkownika. Powszechnie wiadomo, że im wyższa prędkość, tym też większy komfort korzystania z łącza internetowego. Chyba nie ma nic bardziej denerwującego niż wolno działający i „zamulający” internet, zwłaszcza że w niedługim czasie wymagania użytkowników internetu znacznie wzrosły. Dzisiaj wiele rzeczy odbywa się za jego pośrednictwem: praca, nauka, biznes, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, granie itd. Ponadto coraz więcej biznesów przenosi swoją działalność do internetu. Przykładem może być rosnąca liczba sklepów internetowych, które zaczynają zastępować sprzedaż stacjonarną lub coraz większa liczba usług świadczonych przez internet. Nie sposób zatem zaakceptować, aby szybkość łącza internetowego nie pozwalała na komfortowe poruszanie się po sieci, a co ważniejsze- wykonywanie swoich obowiązków służbowych.

Jaka powinna być prędkość internetu w zależności od potrzeb?

Jak już wcześniej wspomniano, zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego pakietu internetowego oferującego odpowiednio szybkie łącze, powinniśmy dokładnie się zastanowić, do czego ten internet będzie nam potrzebny. Czy będziemy go wykorzystywać do nauki, czy do zabawy, a może do obu tych czynności, czy będziemy ściągać dużo plików, np. filmów i muzyki, czy też nasza aktywność w internecie będzie się jedynie ograniczać do surfowania po stronach internetowych? Należy również uwzględnić liczbę osób, która będzie w jednakowym czasie korzystać z internetu, ponieważ prędkość łącza dzielona jest przez liczbę użytkowników korzystających z niego w jednym czasie. Odpowiedź na te wszystkie pytania pozwoli na wybór optymalnej oferty dla siebie.

Warto wiedzieć, że minimalną prędkością internetu umożliwiającą w miarę komfortowe korzystanie z sieci i z podstawowych jej zasobów, polegające na przeglądaniu stron www, sprawdzaniu poczty elektronicznej, rozmawianiu przez komunikatory, jest wartość 10 Mb/s.

Na wyższą prędkość powinny zdecydować się osoby przesyłające lub ściągające dużą liczbę plików oraz, których ulubioną formą rozrywki jest oglądanie filmów, szczególnie tych wysokiej jakości, jak i granie w gry sieciowe. Zbyt niska prędkość internetu może powodować sporo problemów z ładowaniem się gier lub filmów.

Na ten moment coraz więcej osób decyduje się na internet o wyższych parametrach i dający więcej możliwości, tj. 50 Mb/s, 100 Mb/s.

Rozważając oferty operatorów, nie sposób pominąć najnowocześniejszej w obecnych czasach technologii- internetu światłowodowego, w ramach którego możemy liczyć na naprawdę duże prędkości (od 300 do nawet 1000 Mb/s). Parametry te sprostają już oczekiwaniom większości wymagających użytkowników.

Jak sprawdzić prędkość swojego internetu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak szybkie jest Twoje łącze internetowe, możesz w szybki i prosty sposób sprawdzić prędkość swojego internetu. Nawet jeśli w umowie z operatorem sieci wskazane jest, jak szybkie powinno być Twoje łącze, to wartość ta nigdy nie będzie stała, ponieważ prędkość transmisji dzielona jest przez liczbę odbiorców. W efekcie powoduje to, że prędkość internetu przez cały czas się zmienia. Inna może być w ciągu dnia, inna w ciągu nocy. Różnice w prędkości mogą występować także w poszczególne dni tygodnia oraz zmieniać się nawet w ciągu kilku minut.

Aby sprawdzić prędkość internetu, można posłużyć się prostą, nieskomplikowaną i darmową metodą. Wystarczy skorzystać z takich stron jak speedtest.net, speedtest.pl. Po wejściu na jedną z tych stron oraz po kliknięciu przycisku rozpoczynającego pomiar szybkości, otrzymamy informacje dotyczące aktualnej prędkości łącza, oraz jego wydajności. W zależności od tego, z której strony skorzystamy, będziemy mogli pozyskać dane o różnym stopniu zaawansowania.

internet

Trzeba również wspomnieć o tym, że aby pomiar był jak najbardziej miarodajny, przed jego wykonaniem trzeba zakończyć lub wyłączyć wszystkie działania mogące mieć wpływ na zmniejszenie przepustowości łącza, np. aktualne pobieranie pliku. Ponadto, aby wartości pomiaru były zbliżone jak najbardziej do stanu rzeczywistego, pomiar najlepiej wykonać kilkukrotnie i na podstawie otrzymanych wyników wyliczyć średnią prędkość.

Internet w Berlinie- skorzystaj z usługi profesjonalnych doradców

Wybór odpowiedniego pakietu Internetu, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań użytkownika, zazwyczaj nie jest łatwym wyborem. Chcąc dokonać wyboru jak najlepszej oferty dla siebie, bez ponoszenia zbędnych kosztów, często również tych ukrytych, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Internet w Berlinie i na terenie całych Niemiec- wybór odpowiedniej oferty może przyprawić o zawrót głowy, chyba że oddasz sprawę w ręce profesjonalistów, którzy krok po kroku przeprowadzą Cię przez ten proces i pomogą w wyborze najkorzystniejszej oferty dla Ciebie.