Niezależnie od tego, czy jest to sprzęt, który działa nieprawidłowo i wymaga naprawy, czy też jest to problem lub błąd w oprogramowaniu, nigdy nie powinniśmy bagatelizować problemów związanych z naszym komputerem.
Jest to ważne ponieważ to, że problem pojawił się i „zniknął” i, że możemy kontynuować pracę na naszym sprzęcie tak jakby nigdy nic, nie oznacza, że komputer nie zepsuje się jeszcze bardziej w najmniej oczekiwanym momencie. Nie powinniśmy więc rezygnować z pracy w złych warunkach lub pozwolić, aby czas upłynął bez odwiedzin w specjalistycznym serwisie komputerowym.
Typowe problemy sprzętowe i te związane z oprogramowaniem
Dużo by mówić o wszystkich możliwych problemów sprzętowych i tych związanych z oprogramowaniem, lecz, statystyki napraw pokazują, że pewne problemy występują częściej niż inne.
Komputer jest bardzo wolny. Jeśli Twój komputer zwolnił, być może trzeba zdefragmentować dysk lub może przypadkowo wraz z pobieranym z Internetu oprogramowaniem z niezweryfikowanej wcześniej strony zainstalowałeś złośliwy plik, który wpływa na szybkość systemu i teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak to, że musisz jak najszybciej oczyścić go z wirusów.
Błędy systemu operacyjnego. Jeśli okaże się, że system Windows nie uruchamia się prawidłowo i informuje o błędach lub BIOS nie rozpoznaje systemu operacyjnego, być może uszkodzone są ważne pliki. A stąd tylko o krok do utraty Twoich cennych danych zgromadzonych na dysku.
Komputer nie chce się włączyć albo stop się wyłącza. Być może chodzi o poważniejszą usterkę związaną z uruchomieniem komputera, ale możliwe jest również, że awarii uległ po prostu zasilacz.
Problemy z ekranem laptopa. Czasami komputer się włącza, ale ekran jest czarny. Może dziać się tak po prostu dlatego, że został on ustawiony do otwierania na zewnętrznym monitorze, lecz może to być również awaria oświetlenia ekranu.
Mysz i klawiatura nie działają. Może to po prostu złe połączenie lub trzeba wyczyścić kółko myszy. Oczywiście z tego typu problemem nie musisz biec od razu do punktu naprawy, jednak jeśli sprawdziłeś obie przyczyny i mysz i klawiatura nadal nie działają poprawnie, możesz również chodzić o uszkodzony port lub skręcone złącze.
Mój napęd CD nie rozpoznaje płyt. Jeśli napęd nie pozwala na czytanie płyt CD, może się okazać, że wina leży po stronie płyty i że jest ona brudna lub porysowana. Jednak może okazać się też, że wystąpił problem ze sterownikiem lub że sam napęd uległ uszkodzeniu.
Problemy z kartą graficzną. Oprócz problemów ze sterownikami, jeśli karta jest zintegrowana, zawsze mogą wystąpić problemy związane z ogólnym nagrzewaniem lub prawidłowym działaniem płyty głównej.
Problemy z wentylatorami komputera. Czasami są one zabrudzone lub uszkodzone, wydają nietypowy dźwięk podczas uruchamiania komputera lub w ogóle się nie włączają. To wszystko sygnały, że należy otworzyć obudowę i przeprowadzić konserwację komputera.
Serwisy z gwarancją
Żaden sprzęt elektroniczny nie jest niezawodny, jednak jeśli już mamy do czynienia z awarią komputera, warto od razu podjąć stosowne kroki, by rozwiązać zaistniały problem. Nie zaleca się naprawiania sprzętu samodzielnie, lecz lepiej udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego, który daje gwarancję lub rękojmię na swoje usługi. Tylko zostawiając nasz sprzętach w rękach profesjonalistów będziemy mogli spać spokojnie, bez zmartwień o to, czy koszty naprawy nie przewyższą wartości samego sprzętu.
Korzystając z tanich serwisów naprawy, możemy spotkać się z sytuacją, że nasz problem zostanie pozornie rozwiązany, lecz powtórzy się w przyszłości, co wiązać się będzie w wyższymi kosztami oraz realnym dłuższym czasem naprawy.