Współpraca z kancelarią prawną – zakres obsługi

Prowadząc własną firmę warto mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach konieczne może być wsparcie prawnika. Wiele kwestii związanych z własną działalnością opiera się o dostosowanie się do obowiązujących ustaw i zmieniających się przepisów, za którymi przedsiębiorca może w natłoku obowiązków nie nadążać.

Kancelaria adwokacja specjalizująca się w obsłudze firm daje szansę bezpiecznego i bezproblemowego prowadzenia działalności gospodarczej także w zakresie zachowania zgodności z prawem. Jaką obsługę prawną może zapewnić i na czym polega współpraca firmy z kancelarią prawną?

Zakres obsługi prawnej dla firm w kancelarii adwokackiej

Podstawą współpracy jakiejkolwiek działalności gospodarczej z kancelarią adwokacką jest zapewnienie bieżącego wsparcia w zakresie doradztwa, nadzoru i reprezentowania interesu przedsiębiorstwa w zakresie prawnym. Bezpośrednie określenie zadań, jakie prawnik będzie realizował na potrzeby firmy jest oczywiście zależne od konkretnych potrzeb klienta kancelarii prawnej – potrzeby i oczekiwania małych firm będą znacznie niższe, niż dużej korporacji. Nakreślając ogólne rysy możliwego zakresu obsługi prawnej dla firm ze strony kancelarii, do zadań prawnika będą należały m.in.:

  • Analizowanie stanu prawnego firmy, całokształtu jej działania,
  • Ocena prowadzonej dokumentacji pod kątem zgodności prawnej,
  • Przygotowywanie i opiniowanie zawieranych umów,
  • Sporządzanie regulaminów, aktów wewnętrznych przedsiębiorstwa oraz innych, kluczowych zasad funkcjonowania wymaganych prawnie,
  • Doradztwo w zakresie bieżących problemów, w tym porady prawne, porady kadrowe, rozwiązywanie kwestii związanych z prawem pracy i sprawami pracowniczymi.
  • Obsługa spraw z zakresu działalności spółki i w kontekście kodeksu spółek handlowych, prawa przedsiębiorców oraz zamówień publicznych.

Prawnik może wesprzeć firmę podczas przekształcania się w spółkę prawa handlowego, rejestracji spółki, przekształcenia, podziału lub likwidacji przedsiębiorstwa, a także uczestnictwa w przetargach i zamówieniach publicznych oraz w sprawach wymagających reprezentacji firmy przed organami administracji publicznej, instytucjami czy organami ściągania i sądami.

Ważnym aspektem współpracy przedsiębiorstwa z kancelarią prawną może być także rozstrzyganie kontaktów z nieuczciwymi kontrahentami zalegającymi z płatnościami, w przypadku których konieczne jest wszczęcie egzekucji i postępowania windykacyjnego. Doświadczony w tym zakresie prawnik znający obowiązujące procedury jest w stanie podjąć skuteczne działania i przekonać dłużnika do dobrowolnego uregulowania należności oraz uniknięcia postępowania sądowego. Jeśli sprawa wejdzie na drogę sądową, kancelaria może reprezentować firmę na każdym etapie sprawy.

obsługa prawna

Na czym polega współpraca firmy z kancelarią prawną?

Korzystanie z pomocy prawnika opiera się o usługi świadczone na zasadzie outsourcingu – firma zwraca się do kancelarii w momencie pojawienia się bieżących problemów, ale jednocześnie ma możliwość stałego kontaktu z kancelarią i korzystania z doradztwa czy innych usług ujętych w zakresie podjętej współpracy.

Rozliczenie następuje najczęściej w formie wynagrodzenia ryczałtowego i stałej opłaty miesięcznej za obsługę prawną w zakresie, jakiego oczekuje klient. Zarówno forma, jak i usługi ujęte w zakresie współpracy firmy z kancelarią mogą oczywiście ulegać zmianie wraz z rozwojem firmy czy pojawieniem się nowych, nieoczekiwanych problemów natury prawnej.

Korzyści ze stałej współpracy z kancelarią adwokacką

Pozyskanie ciągłego i nieograniczonego kontaktu z zaufaną kancelarią prawną prowadzącą sprawy firmy jest niezwykle cennym narzędziem zarówno w rękach dużych firm i korporacji, jak i mniejszych organizacji czy nawet działalności jednoosobowych. Dopasowując zakres zagadnień i usług realizowanych przez prawnika firma ma szansę korzystać z profesjonalnego prawnego doradztwa w zakresie prowadzenia biznesu, a przedsiębiorca nie musi samodzielnie zmagać się z próbami zrozumienia zawiłych kwestii prawnych, w ramach których błąd mógłby skutkować do poważniejszych problemów.

Pod opieką kancelarii i obsługi prawnej w Szczecinie firma zyskuje doświadczenie i merytoryczną wiedzę prawników specjalizujących się w określonych dziedzinach prawa, a więc daje sobie szansę na zaopiekowanie się każdym aspektem prowadzenia firmy i potencjalnymi kwestiami prawnymi bez ryzyka popełnienia kosztownych błędów. Firma ma też znacznie większą pewność legalności podejmowanych przez siebie działań, rozwoju marki czy prowadzonych interesów.

Stała współpraca z kancelarią adwokacją jest też zwykle tańsza niż podjęcie się stworzenia własnego działu prawnego w firmie lub korzystania z jednorazowej pomocy kancelarii. Każda firma, niezależnie od charakteru swojej działalności, branży czy wielkości biznesu powinna rozważyć opcję stałej współpracy z kancelarią.