Zadbaj o bezpieczeństwo systemów informatycznych w Twojej firmie

Ataki hackerskie, wycieki danych i wirusy to bardzo poważne zagrożenia dla współczesnych firm. Niezależnie od tego w jakiej branży pracujemy – wysyłanie maili, dokumentów i baz danych to ważne elementy biznesu. Musimy zadbać o to, by naszych klientów, czy kontrahentów, były bezpieczne.

Dlaczego musimy dbać o bezpieczeństwo systemów informatycznych w naszych firmach?

W ciągu ostatnich kilku lat można było zaobserwować gwałtowny wzrost liczby incydentów związanych z bezpieczeństwem IT. Poważne naruszenia danych w firmach takich jak Target, Equifax i Facebook, rozproszone ataki Denial of Service, organizowane przez grupy hakerów, a także miliony mniejszych kampanii rozprzestrzeniające się za pośrednictwem phishingu, złośliwego oprogramowania lub socjotechniki – niezależnie od tego jakie są ich przyczyny, zagrażają bezpieczeństwu naszych danych.

Oprócz tego, z roku na rok, dowiadujemy się o coraz częściej występujących krytycznych lukach w oprogramowaniu, które jest wykorzystywane jako element składowy Internetu i systemów.

Dbałość o bezpieczeństwo infrastruktury IT powinna być podstawowym wymogiem dla dobrej firmy, podobnie jak mycie rąk jest podstawowym środkiem zapewnienia, że nasze ciało pozostaje zdrowe. Ale jak można to zrobić, jeśli nie chcemy zatrudnić kogoś na pełen etat lub nie możemy znaleźć odpowiedniego kandydata na rynku pracy? Jedną z możliwości może być poszukiwanie dostawcy zewnętrznego, który mógłby odpowiedzieć na potrzeby bezpieczeństwa IT lub nawet poprowadzić nas przez cały proces konfigurowania operacji bezpieczeństwa. Takie usługi znaleźć możemy w ofercie wrocławskiej firmy aITik, zapewniającej pełną lub częściową obsługę i opiekę informatyczną. Fachowcy są cały czas w gotowości, oferując wsparcie IT. Z ich pomocą prowadzenie firmy staje się znacznie łatwiejsze, a systemy i dane są pod najlepszą opieką.

Dlaczego tak ciężko zadbać o bezpieczeństwo IT?

Bezpieczeństwo IT wymaga wielu lat doświadczenia i pozostawania na bieżąco z najnowszymi technikami ataku i rozwojem w tej dziedzinie. Koniec końców przypomina to wyścig zbrojeń pomiędzy hakerami a programistami. Jedną z niezbędnych kompetencji w tej pracy jest umiejętność myślenia jak osoba atakująca system. Doświadczeni specjaliści ds. bezpieczeństwa IT powinni nie tylko próbować bronić swojej infrastruktury, ale także wskazywać na słabości systemów. Powinni być w stanie pokazać, w jaki sposób można wykorzystać te słabości w prawdziwym życiu.

haker

Zazwyczaj podczas każdego cyklu tworzenia oprogramowania jedną z wad jest to, że gotowy produkt jest często testowany tylko w scenariuszach „szczęśliwej ścieżki”, których celem jest wykazanie wartości biznesowej. To, co często nie jest testowane, to przypadki graniczne, w których ktoś nie wykorzystuje oprogramowania w taki sposób, w jaki został zaprojektowany. Eksperci testują cały nasz system właśnie pod kątem takich przypadków granicznych, aby zobaczyć jak zachowa się on, gdy zdarzy się coś nieoczekiwanego.

W jaki sposób zlecić outsourcing bezpieczeństwa IT?

Usługi bezpieczeństwa IT różnią się od jednorazowych konsultacji projektowych. Możemy zdecydować się na jednorazowy audyt i doradztwo w zakresie naszych potrzeb dotyczących bezpieczeństwa IT. Może to być audyt konfiguracji systemu w chmurze, ról i przypisanych im uprawnień oraz zabezpieczeń związanych z RODO. Tego typu usługi mogą zająć kilka dni lub kilka tygodni w zależności od wielkości naszej firmy i ilości procesów.

Inną grupą usług bezpieczeństwa IT jest współpraca długofalowa. Wtedy firma wspiera nas na bieżąco pomagając zabezpieczać komputery nowych pracowników i weryfikując kolejne zagrożenia. Dzięki temu zapewniamy pełne bezpieczeństwo naszej firmie.