Co obejmuje optymalizacja procesów transportowych?

Procesy transportowe, są bardzo trudne do zarządzania i organizowania nimi w taki sposób, aby były jak najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym.

Wiele różnego rodzaju czynników szczególnie zewnętrznych wpływa na procesy transportowe, przez co trudno jest zastosować optymalne rozwiązania dotyczące przewozu towarów.

Odpowiednia logistyka jest kluczem do sukcesu w transporcie i to dzięki optymalizacji procesów możliwe jest redukowanie kosztów oraz zwiększenie efektywności działania firmy. Jakie działania można poddać optymalizacji oraz dlaczego warto to robić?

Jakie działania z zakresu usług transportowych można poddać optymalizacji i dlaczego warto to robić?

Optymalizacja procesów transportowych to wszelkiego rodzaju czynności, które mają na celu polepszenie sytuacji każdej ze stron biorących udział w transporcie towaru, są to nadawcy, odbiorcy oraz pracownicy. Optymalizacja procesów transportowych obejmuje bardzo wiele różnych kryteriów takich jak:

  • komfort pracy,
  • zadowolenie odbiorcy towaru,
  • jakość usługi transportowej,
  • ekologia,
  • zużycie dróg itd.

Jednak dwoma najważniejszymi aspektami są zmniejszenie kosztów transportu oraz optymalizacja czasu dostawy. Na wszelkie procesy w transporcie można popatrzyć zarówno od strony strategicznej jak i operacyjnej. Strategia odnosi się do długoterminowych planów działalności i rozwoju firmy. Perspektywa operacyjna skupia się natomiast na bieżących sytuacjach oraz działalności transportowej w najbliższym czasie.

W optymalizacji procesów transportowych każdy, nawet najmniejszy element działalności całej firmy jest równie ważny. Efektywna sieć dystrybucji towarów jest kluczem do osiągnięcia dobrych wyników działalności. Obejmuje to identyfikację odbiorców oraz ich potrzeb, lokalizację centrów dystrybucji, magazynów i terminali dystrybucyjnych.

procesy transportowe

Dobór odpowiedniej floty pojazdów również ma spore znaczenie na jakości i efektywności działania całej firmy, ponieważ źle dobrana do towarów i wymagań flota może ograniczać potencjał firmy transportowej. Flotę najlepiej podzielić na pojazdy własne oraz zewnętrzne, pojazdy o różnej wielkości, przestrzeni ładunkowej, wyposażeniu np. pojazd z chłodnią, z podnośnikiem itd. Tak zoptymalizowana flota będzie znacznie prostsza do zarządzania, a to z pewnością przełoży się na lepsze wyniki firmy.

Optymalizacja stylu jazdy oraz trasy kierowców również może w znaczący sposób zredukować koszty transportu. Stosowanie eco-drivingu przez kierowców pozwala znacząco zmniejszyć spalanie paliwa, co w przypadku jednego pojazdu na niedługiej trasie może nie mieć wielkiego znaczenia. Jednak w przypadku, gdy weźmiemy pod uwagę kilka samochodów jeżdżących codziennie po kilkaset kilometrów, to oszczędny sposób jazdy może wygenerować olbrzymie oszczędności.

Do eco-drivingu zalicza się racjonalne używanie klimatyzacji oraz ogrzewania w kabinie kierowcy, hamowanie silnikiem, przewidywanie pewnych sytuacji na drodze z wyprzedzeniem czy utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Z badań wynika, że aż 25% zużycia paliwa wynika z oporów toczenia pojazdu. W przypadku gdy ciśnienie opon jest zbyt niskie o 0,2 bara, spalanie paliwa może wzrosnąć o 1%, a w przypadku 0,6 bara jest to już 4%. W skali jednego pojazdy może się to wydawać niewiele, jednak gdy weźmiemy pod uwagę kilkadziesiąt pojazdów robiących codziennie setki kilometrów każdy, to sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Nie mniej ważne jest także nadzorowanie i optymalizacja tras, które są podstawą w transporcie. Dzięki systemom telematycznym GPS, możliwe jest nadzorowanie i wyznaczanie trasy w taki sposób, aby było to jak najbardziej opłacalne. Systemy GPS umożliwiają ominięcie korków, wypadków, objazdów czy też ograniczenie wydatków na opłaty autostradowe. Pozwalają one także na kontrolę pracy pojazdów i eliminują wszelkie możliwe nadużycia.

Optymalizacja procesów transportowych to klucz do sukcesu

Optymalizowanie wszelkich procesów w firmie transportowej jest bardzo ważne i ma spory wpływ na efektywność działalności, a także redukcję kosztów. To właśnie odpowiednia optymalizacja kosztów transportu pozwala zaoszczędzić pieniądze w tych miejscach, gdzie były one niepotrzebnie wydawane.

To właśnie wysokość kosztów ponoszonych przez firmy transportowe w dużej mierze determinuje ich sukces na rynku, a niekoniecznie ilość zleceń. Warto przeanalizować działanie swojej firmy transportowej pod względem ewentualnej optymalizacji działań i po wprowadzeniu poprawek monitorować jakie rezultaty przynoszą. Długoterminowa optymalizacja jest trudna i wymaga sporo uwagi, jednak przynosi także sporo korzyści, które są warte wysiłku.