Jakie są klasy podatkowe w Niemczech?

Rozliczenie dochodów z Niemiec znacznie różni się od procedury jaką znamy z Polski. O przebiegu decyduje przynależność do klasy podatkowej, czyli wysokość dochodu. Od tego zależne są inne istotne kwestie – jak na przykład zwrot podatku.

Zrozumienie na czym polegają klasy podatkowe w Niemczech to podstawa, jeśli pragniemy rozpocząć tam legalną pracę. Wiele osób z tego powodu rezygnuje z podjęcia jakiegokolwiek zajęcia, ponieważ proces rozliczenia dochodów z Niemiec jest zbyt skomplikowany.

Jakie występują klasy podatkowe w Niemczech?

zwrot podatku z NiemiecZa zachodnią granicą istnieje aż 6 klas podatkowych, które klasyfikuje się na podstawie wysokości dochodu oraz ilości osób na utrzymaniu w rodzinie. Do pierwszej klasy należą osoby samotne, niezamężne lub po rozwodzie, których miesięczne wynagrodzenie jest kwotą wolną od podatku – 945 euro. Należą do niej najczęściej osoby, które dopiero przyjechały do Niemiec. Do drugiej klasy podatkowej zalicza się osoby samodzielnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko, przez co pobierają miesięczny zasiłek. Samotnym rodzicom wzrasta wtedy kwota wolna od podatku do 1077 euro.

W trzeciej klasie podatkowej znajdują się już podatnicy żyjący w związkach małżeńskich – tyczy się do małżeństw, w których jedna osoba jest bezrobotna, nie należy do piątej klasy podatkowej lub pracuje w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Do tej klasy podatkowej zalicza się także osoby owdowiałe rok po zawarciu małżeństwa, a miesięczne wynagrodzenie wolne od podatku wzrasta do niemal 1800 euro.

Do czwartej klasy podatkowej zalicza się mieszkające razem małżeństwa, a wynagrodzenie wolne od podatku na jedną osobę wynosi jedynie 945 euro. W przypadku małżeństw, w których jedna osoba zarabia więcej niż druga, podatnicy automatycznie zaliczani się do piątej klasy podatkowej, gdzie wynagrodzenie wolne od podatku wynosi 105 euro dla każdego członka rodziny. Najmniej opłacalna jest jednak szósta klasa podatkowa, do której mogą przynależeć osoby zarówno wolne, jak i zamężne. Tę kategorię otrzymują osoby, które nie przedłożyły karty podatkowej w konkretnym roku.

Rozliczenie dochodów z Niemiec – jak to wygląda?

Osoby pracujące legalnie mają obowiązek rozliczyć się pod koniec roku podatkowego z dochodów. W zależności od wysokości zarobków, wyższe będą zaliczki na poczet podatku. Warto więc zawczasu postarać się o najkorzystniejszą klasyfikację podatkową, aby uzyskać jak największe ulgi. Wysokość odprowadzanego podatku można obliczyć sumując kwoty wykazane na karcie podatkowej – Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer. W przypadku rozliczania podatku z Niemiec warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pomoże to w ograniczyć błędy powodujące zmniejszenie kwoty zwrotu podatku.

Zwrot podatku za pracę w Niemczech – dlaczego go otrzymujemy?

Polacy pracujący w Niemczech są zobowiązani odprowadzać podatki od dochodu w Niemczech. Jest to związane z niemieckimi przepisami podatkowymi i umową polsko-niemiecką dotyczącą podwójnego opodatkowania. Dzięki temu Polacy nie muszą odprowadzać podatku od dochodu w rodzimym kraju. Jest to o tyle korzystne, że za zachodnią granicą kwota wolna od podatku jest niezwykle wysoka, więc polscy podatnicy mogą starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Płacenie podatków w Niemczech jest również korzystne dla osób posiadających dzieci, wracających do krajów i prowadzących podwójne gospodarstwo domowe. Niemal wszyscy Polacy otrzymują zwrot nadpłaconego podatku.

Rozliczenie podatku w Polsce – czy jest konieczne?odzyskiwanie podatku z niemiec

Polskie prawo podatkowe zobowiązuje każdą osobę, która pracuje za granicą do rozliczenia się również z rodzimym fiskusem. Dzięki umowie o podwójnym opodatkowaniu nie trzeba jednak płacić podatku jeszcze raz. Zwłaszcza, że zwrot podatku z Niemiec nie jest dodatkowych przychodem, a wyrównaniem różnicy między zaliczkami a podatkiem należnym. Obowiązkowe jest jednak wykazać w polskim zeznaniu podatkowym dochód brutto, który niestety może podnieść stopę podatku i  mieć wpływ na jego wysokość.

Jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec?

Samodzielne próby rozliczenia dochodu w Niemczech mogą skończyć się popełnieniem szeregu błędów, które obniżą kwotę zwrotu. Warto więc zwrócić się do profesjonalnej firmy Tax-Pol, w której wykwalifikowana kadra pomoże wypełnić odpowiednie dokumenty, złożyć je w urzędzie skarbowym i odzyskać nadpłacony podatek bez zbędnych problemów.


Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

rozliczenie pracy w holandii
zwrot podatku z niemiec
niemcy zasiłek rodzinny kindergeld
Jak wykonać zwrot podatku z Holandii? Czy zwrot podatku z Niemczech przysługuje każdemu pracownikowi? Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku Kindergeld
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu