Zastosowanie kas fiskalnych w przedsiębiorstwie

Nie wiesz, czy obowiązek posiadania kasy rejestracyjnej dotyczy twojej działalności gospodarczej? Koniecznie sprawdź, ponieważ w wypadku przeoczenia sprawy twojej firmie grozą wysokie grzywny. Na dzisiejszym rynku kas fiskalnym dostępne są małe i poręczne urządzenia, które mogą rozwiązać twój problem.

Obowiązek kasy fiskalnej

Posiadanie kasy rejestrującej obowiązuje wiele przedsiębiorstw. Ustawa o VAT jasno zatwierdza obowiązek podatników prowadzący działalność używania kas fiskalnych przy sprzedaży towarów lub usług osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Istnieją zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej, w przypadku, gdy:

  • Kwota rocznego obrotu nie przekroczyła 20 tysięcy złotych netto;
  • Działalność została rozpoczęta w bieżącym roku podatkowym.

Istnieją działalności, które mimo nieprzekroczenia powyższego obrotu rocznego nie mogą skorzystać ze zwolnienia od obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Ma to związek ze świadczonymi przez działalności typami usług oraz dostarczanymi towarami. Istnieją też firmy, które nie muszą posiadać kasy fiskalnej mimo przekroczenia limitu 20 tysięcy złotych netto. Drobiazgowe informacje zawarte są w rozporządzeniach prawnych.

Warto też wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania ulgi na zakup kasy fiskalnej. Trzeba spełniać określone warunki, a zwrot pewnej części pieniędzy następuje dopiero po samodzielnym przez przedsiębiorcę zakupie urządzenia oraz okazaniu paragonu. Więcej informacji posiada urząd skarbowy.

Istnieją też kwestie, do których przedsiębiorstwo posiadające kasę fiskalną jest zobowiązane, a to m.in.:

  • Przechowywanie przez 2 lata kopii paragonów;
  • Każdorazowe przekazywanie oryginalnych paragonów kupującym;
  • Wykonywanie raportów;
  • Przechowywanie raportów przez okres 5 lat;
  • Serwisowanie kasy fiskalnej raz na 25 miesięcy.

Mobilne i małe kasy marki ACLAS

Okazało się, że musisz zakupić kasę fiskalną? Wbrew pozorom nie musisz kupować drogiego i ciężkiego urządzenia. Dzięki rozwojowi technologii powstałe małe i ekonomiczne kasy fiskalne idealne dla mniejszych firm. Marka ACLAS specjalizuje się w branży specjalistycznych urządzeń dla różnych działalności i w ofercie ma parę ciekawych modeli przenośnych kas rejestrujących.

Nowoczesna kasa z kopią elektroniczną ACLAS Kobra nadaje się do pracy stacjonarnej oraz w terenie. Zawiera m.in. specjalny system zabezpieczający dane kopii elektronicznych. Kasa jest długowydajna, ponieważ zawiera akumulator litowo- polimerowy. Posiada wytrzymałą obudowę, a wyświetlacz będzie widoczny nawet przy niekorzystnym świetle.

Ekonomiczna kasa ACLA Kos posiada specjalne zabezpieczenie szczeliny wyjścia papieru oraz pasek na szyję z możliwością odpięcia, co sprawia, że jest do odpowiedni model do pracy mobilnej. Kasa nada się również do pracy stacjonarnej, posiada wiele ułatwiających funkcji, takich jak posiada model Kobra, choć wyposażona jest w dodatkową możliwość podłączenia terminala płatniczego.

Istnieje wiele typów kas fiskalnych, choć dziś popularne stają się te posiadające kopię elektroniczną, która zabezpiecza kopie dokumentów. Dzięki kopii przedsiębiorca co jakiś czas ma możliwość do spokojnego i precyzyjnego przeglądu sprzedaży. Warto przyjrzeć się bliżej modelom i poznać resztę oferowanych funkcji tych małych i wygodnych kas fiskalnych.